Pandinus imperator

ADI :

YAŞAM ALANI : Afrika

RENK : Siyah

BOY : 20 cm

PANDİNUS İMPERATOR’UN ZEHRİ : Pandinus imperator’un zehrinin etkisi oldukça düşüktür. Yan etki olarak hafif şişkinlik ve ağrı oluşur fakat bu yan etki 10-15 dk içerisinde ortadan kalkmaktadır. Fakat bu ve buna benzer zehirlere karşı alerjisi olan kişilerde farklı yan etkiler gösterebilir.

CİNSİYET TESPİTİ : Cinsiyet tespitlerinin birçok yolu olmasına karşın en kolay ve basit yöntemi taraklara bakmaktır. Erkeklerin tarak bölgesi  geniş ve diş sayısı fazladır. Dişilerde ise tarak bölgesi dar ve tarak sayısı azdır.

SOSYALLİK : Pandinus imperator’lar sosyal türlerdendir. Bir arada yaşabilirler. Bir arada yaşarken erkek ve dişi sayısının dengeli olması birbirleri arasında oluşabilecek agresif davranışların önüne geçilmesine yardımcı olur.

YAŞAM ALANI BOYUTLARI : 1 Pandinus imperator için 20 lt lik bir alan yeterli olacaktır.

YAŞAM ALANINDA KULLANILACAK MALZEMELER : Pandinus imperatorların teraryumlarında havalandırma önemli unsurlardan bir tanesidir. Havalandırmalar yeterli derecede olmalıdır. Teraryumun zemin kısmında torf kullanılması tavsiye edilir. Pandinus imperatorların teraryumun içinde saklanabilecekleri yerlerde oluşturulmalıdır. Bu yerler ağaç dallarından , hindistan cevizi kabuklarından yada bunun gibi doğal yada yapay malzemelerden oluşturulabilinir. Aynı zamanda teraryumda Pandinus imperatorların su ihtiyacını karşılayacakları bir su kabı bulundurulmalıdır. Bu su kabı çok derin olmamalıdır ve içine çakıl taşları konularak hayvanların suda boğulma riski en aza indirilebilinir. Teraryumda UV lambası ve kırmızı  ışık kullanılabilinir. Bunlar Pandinus imperatorlara her hangi bir zarar vermezler ve aksine görsel olarak çok daha güzel göze hitap edebilir.

SICAKLIK : Pandinus imperatorlar için ideal teraryum sıcaklığı 26 – 28 °C dir.

NEM : Teraryum içindeki nem miktarı %75 civarında olmalıdır. Aynı zamanda 1-2 günde 1 teraryumun bir köşesine su sıkılmasında fayda olacaktır.

BESLENME : Pandinus imperatorlar un kurdu , hama böceği , çekirge , ufak boyutlu kertenkele vb canlılarla beslenebilirler.

TERARYUM TEMİZLİĞİ : Teraryum haftada bir ufak çaplı temizlenmelidir. Bu temizlikte yem artıkları ve zararlı olabilecek şeyler temizlenmelidir. Ana temizlik ise 6 ayda bir yapılabilinir. Ana temizlikte ise hayvanlar rahat edebilecekleri bir ortama alınır ve teraryum malzemeleri ile birlikte komple temizlenir.


Bir Cevap Yazın